Original_edited.jpg

אודות האתר

וקצת עלי

שמי יגאל רוזנברג, אני עורך דין בעל 15 שנות ניסיון בתחום הליטיגציה האזרחית והמסחרית, שותף לשעבר באחד המשרדים המובילים בישראל.

במהלך הקריירה המקצועית שלי כעורך דין ניהלתי מאות הליכים משפטיים גדולים וקטנים במגוון רחב של תחומים משפטיים.

אני בהחלט גאה במערכת המשפט שלנו שהינה מערכת מקצועית והוגנת, יחד עם זאת לעיתים קרובות, קרובות מדי, בתי המשפט אינם מצליחים לספק את הפתרון המתאים ואף משאירים תחושות של אכזבה ותסכול בקרב שני הצדדים.

שירותי בוררות אונליין מספקים פלטפורמה ייחודית שמטרתה להוות חלופה מהירה יותר, יעילה יותר ומשתלמת יותר לבירור מחלוקות משפטיות, ומספקת פתרון למספר קשיים שבהם נתקלים בעלי הדין הפונים למערכת בתי המשפט ובפרט:

א. פרק הזמן הממושך של ניהול הליך משפטי; 

ב. עלויות ההתדיינות הגבוהות; 

ג. מורכבות הכללים לפיהם מתנהלים ההליכים בבתי המשפט, המייצרים קושי בהבנת ההליך ומחייבים את בעלי הדין להיעזר בשירותיהם של עורכי דין; 

על מנת להבין כיצד מתנהלת פלטפורמת בוררות אונליין, ננסה להסביר קצת יותר בהרחבה את הקשיים הללו של מערכת בתי המשפט: 

א. התמשכות ההליכים המשפטיים- ריבוי התיקים במערכת בתי המשפט, מורכבות הכלליים הדיוניים והשאיפה לתת הזדמנות הוגנת לכל צד להיערך להליך מביאה להתארכות ההליכים המשפטיים למשך שנים, לעיתים אף למשך שנים ארוכות ויוצרת מצב שבו הזמן והקשב שהשופט יכול להקדיש לכל תיק הינו מוגבל. 

ב. שיטת המשפט האדברסרית- שיטת המשפט בישראל נקראת שיטה אדברסרית, שיטה שבה השופט אינו מתערב באופן פעיל בניהול ההליך, לא נוקט בצעדים אקטיביים כדי להתחקות אחרי האמת, ותפקידו העיקרי הוא לאפשר לשני הצדדים להציג בפניו באופן הוגן את הטענות ואת הראיות שלהם ולקבל החלטה על סמך מה שהצדדים בוחרים להציג בפניו. יש לא מעט יתרונות לשיטה זו אבל גם חסרון משמעותי והוא מורכבות כללי הפרוצדורה ודיני הראיות המחייבים את הצדדים להיעזר בעורכי דין כדי שאלה ידאגו להציג את הטיעונים ואת הראיות בפני בית המשפט בדרך הנכונה.

ג. עלויות ניהול ההליך- התמשכות ההליכים והצורך בידע וניסיון מקצועי נרחב מביאים לעלויות גבוהות של ניהול הליך משפטי. לעיתים קרובות העלויות של ניהול הליך משפטי עשויות להגיע לכדי 50% מהסכום שעליו מתנהל ההליך ואף מעבר לכך. עלויות אלה מורכבות לא רק משכר טרחת עורכי הדין שכל צד נדרש לשלם לבא כוחו, אלא גם משכר טרחתם של מומחים רבים, כולל מומחים שאותם ממנה בית המשפט, אגרות וכד'.

ניקח דוגמא טיפוסית שבה לשני אנשים יש מחלוקת על סכום של עד 100,000 ש"ח. כדי לפתור את המחלוקת בבית המשפט שני הצדדים במצטבר יצטרכו לשלם לעורכי דינם סדר גודל של- 40,000-50,000 ש"ח + מע"מ, אגרת בית משפט של 2,500 ש"ח ובמקרים רבים גם עלויות של מומחים שיכולות להגיע לעוד כ- 20,000- 30,000 ש"ח (מומחה אחד מצד התובע, מומחה שני מצד הנתבע ומומחה שלישי מצד בית המשפט). במקרה הטוב, אחרי שנתיים- שלוש של התדיינות בית המשפט יחליט לטובת אחד הצדדים ולעיתים גם יזכה אותו בהוצאות משפט של כ- 15,000 ש"ח. כך יקרה שאדם שהיה צריך לשלם 100,000 ש"ח עלול לשלם בסוף קרוב ל- 150,000 ש"ח ומי שהיה אמור לקבל 100,000 ש"ח יצטרך לספוג הוצאות וישאר בסוף עם לא יותר מ- 80,000 ש"ח, כל זאת אחרי כמה שנים טובות של המתנה מורטת עצבים. במקרה היותר נפוץ אחרי שנה- שנתיים של התדיינות הצדדים יגיעו לפשרה שבה מי שצריך לקבל את התשלום יקבל רק חלק ממנו ללא הוצאות משפט (נאמר 60,000 ש"ח), כאשר חצי ממנו ילך לכיסוי ההוצאות שלו ומי שהיה צריך לשלם 100,000 ש"ח, ישלם כמעט את אותו הסכום שנתבע ממנו, רק שבמקום לשלם את כולו לצד שכנגד, חלק גדול מהסכום ילך לכיסוי ההוצאות שלו. נוסיף לכך את העובדה שאחרי שנים של התדיינות הצד המפסיד גם עלול להגיש ערעור, מה שיגרום להגדלה נוספת של ההוצאות. במצב דברים זה לא פלא ששני הצדדים יצאו מאוכזבים ומתוסכלים.

השירות של בוררות אונליין הוקם, כאמור, כדי לפתור בדיוק את אותם הקשיים שמעוררת מערכת בתי המשפט.

ראשית, מטרתו של הליך בוררות אונליין היא להגיע להכרעה מהירה כמה שיותר של המחלוקת בטווח של מספר שבועות עד חודשים בודדים תוך עבודה רציפה ומבלי לוותר על בחינה יסודית והוגנת של טענות הצדדים. כך ניתן לחסוך זמן רב וגם לחסוך את העלויות הנדרשות כדי ללמוד את אותו החומר כל פעם מחדש לפני כל דיון בבית משפט.

שנית, הליך בוררות אונליין יציג בפני הצדדים את האפשרות לוותר על ייצוג אישי של עורכי דין. בניגוד להליכים המתנהלים בבתי המשפט, הבורר יהיה מעורב באופן פעיל יותר בהליך, יסביר לכל אחד מהצדדים באופן הוגן ונגיש מה נדרש מהם כדי להוכיח את טענותיהם, אילו מסמכים ואילו עדים מצופה מהם להציג, מהן ההשלכות של התנהלות דיונית כזאת או אחרת מצדם וישאל את השאלות המתאימות תוך ניסיון להגיע לחקר האמת באופן אקטיבי.

שלישית, הליך בוררות אונליין מתנהל באופן וירטואלי וחוסך את הצורך במשרדים וחדרי ישיבות מפוארים ואת הזמן הנדרש מכל המעורבים כדי להגיע לדיונים בבתי המשפט באופן שמאפשר להוזיל עלויות.

בנוסף לכל אלה, הליך בוררות אונליין מאפשר לברר את המחלוקת באופן דיסקרטי ומכבד, ולא בדיון פומבי שלעיתים מרתיע מתדיינים פוטנציאליים.

שילוב של כל הגורמים הללו יאפשר לכם לפתור את המחלוקת בצורה מהירה יותר, יעילה יותר ובעלות נמוכה והוגנת יותר.

הליך בוררות אונליין
לעומת החלופות הקיימות לפתרון מחלוקות
טבלת השוואה.jpg