בוררות אונליין

שאלות ותשובות

מהו הליך בוררות?

מהם היתרונות של הליך בוררות?

מה מייחד את הליך בוררות אונליין על פני הליך בוררות אחר?

מה צריך לעשות כדי לנקוט בהליך בוררות?

האם חייבים להיות מיוצגים על ידי עורך דין בהליך בוררות אונליין?

יש לי טענות כלפי אדם אחר, למה שהוא יסכים ללכת איתי לבוררות?

מישהו הגיש נגדי תביעה, האם אני יכול להעביר אותה לבוררות?

אני עורך דין שמייצג לקוח- למה שפלטפורמת בוררות אונליין תעניין אותי?

מהו הליך בוררות?

הליך בוררות הוא הליך משפטי המאפשר הכרעה במחלוקות שלא באמצעות בית משפט. 

כללי הדיון בהליך הבוררות גמישים יותר מבית המשפט, מה שמאפשר הכרעה מהירה ויעילה יותר מבית המשפט. 

הדיון בהליך הבוררות נערך בצורה דיסקרטית ומכבדת מתוך מטרה להגיע לחקר האמת ולהביא ליישום הוגן של הדין בכל מקרה ומקרה. 

הכרעה בהליך הבוררות הינה הכרעה בעלת תוקף מחייב כמו פסק דין של בית המשפט. 

מהם היתרונות של הליך בוררות?

להליך בוררות ישנם מספר יתרונות בולטים על פני ניהול הליך בבית המשפט. 

היתרון הראשון והבולט ביותר של הליך הבוררות הוא הגמישות הפרוצדורלית מה שמאפשר לצדדים להחליט על סט כללים המתאים להם בהליך הבוררות.   

בניגוד לבתי המשפט הפועלים תחת עומס עבודה מתמיד על פי סדרי דין ותקנות שמחייבות אותם, מה שגורם להתארכות ההליכים המשפטיים, הצדדים בהליך בוררות יכולים להסכים לקצר את לוחות הזמנים, להגמיש את כללי הראיות הנוקשים וכד'. 

יתרון בולט נוסף של הליך הבוררות הוא העובדה שהצדדים בוחרים בעצמם את הבורר, יכולים לערוך עימו שיחת היכרות, להתרשם ממנו ולהחליט אם הוא מתאים עבורם, בניגוד לבית המשפט שבו מכהנים שופטים רבים מבלי שניתן לדעת מראש מי יהיה השופט שידון בתיק. 

היתרון השלישי של הליך הבוררות הוא האפשרות לקיים את ההליך באופן דיסקרטי להבדיל מההליך הפומבי המתנהל בבית המשפט. ככלל ישיבות בית המשפט פתוחים לקהל הרחב, פרוטוקולים והחלטות של בית המשפט פתוחים גם הם לקהל הרחב. דבר קיומו של הליך משפטי ניתן לגילוי ויכול להדליק "אורות אדומים" אצל חברות דירוג האשראי. לעומת זאת, הליך בוררות הוא הליך המתנהל באופן דיסקרטי וניתן להסכים מראש על כך שכל המידע הנמסר במסגרת הליך הבוררות לא ישמש לשום מטרה אחרת. עובדה זו מהווה יתרון ייחודי כאשר במסגרת הליך הבוררות עלולות לעלות סוגיות שאינן צריכות להיות נחלת הכלל. 

מה מייחד את הליך בוררות אונליין על פני הליך בוררות אחר?

בוררות אונליין הינה פלטפורמה ייחודית שמאפשרת לנהל את הליך הבוררות באוירה רגועה יותר מביתכם תוך שימוש באמצעי התקשורת המודרניים. 

מעבר לנוחות, הדבר חוסך את הצורך בחדרי ישיבות ומשרדים, חוסך את הצורך בהדפסות וצילומים ובכך חוסך בעלויות, מייעל את תיאום זמני הפגישות ומאפשר לזרז את ההליך. 

יתרון ייחודי נוסף של הליך בוררות אונליין הוא שיטת התמחור הייחודית שמאפשרת לכם לבחור בין תשלום שעתי (המקובל ברוב הליכי הבוררות) לבין תשלום גלובלי שבו שני הצדדים יודעים מראש מה תהיה עלות ההליך עבורם. 

לבסוף, יתרון ייחודי שלישי ואולי החשוב ביותר של הליך בוררות אונליין הוא האפשרות לנהל את הליך הבוררות ללא ייצוג של עורכי דין, תוך חסכון משמעותי בעלויות ניהול ההליך עבור שני הצדדים. 

מעבר לכל אלה, הליך בוררות אונליין מתנהל בידי עו"ד יגאל רוזנברג, עו"ד בעל ותק של 15 שנות עבודה בתחום הליטיגציה האזרחית והמסחרית, שותף לשעבר באחד ממשרכי עורכי הדין הגדולים בישראל, אשר טיפל במהלך הקריירה שלו במאות הליכים משפטיים, בעל ידע משפטי נרחב וניסיון עשיר בפתרון מחלוקות. 

מה צריך כדי לנקוט בהליך בוררות?

נקיטה בהליך בוררות מחייבת הסכמה משותפת של שני הצדדים (או יותר) לפנות להליך בוררות ולהסמיך את הבורר להכריע במחלוקת. 

במידה וקיימת הסכמה כזאת, הצדדים יתבקשו לחתום על הסכם בוררות שמסמיך את הבורר לברר את המחלוקת ולהכריע בה וקובע את הכללים שעל פיהם יתנהל הליך הבוררות. 

האם חייבים להיות מיוצגים על ידי עורך דין בהליך בוררות אונליין?

במסגרת הליך בוררות אונליין קיים אפיק ייחודי שמאפשר לצדדים לנהל את ההליך בצורה הוגנת ללא ייצוג של עורכי דין. כאשר הליך בוררות מתנהל בין צדדים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין, הבורר יסביר לשני הצדדים מה הפעולות הנדרשות מכל אחד מהם כדי להוכיח את עמדתו, יבהיר אילו מסמכים או עדים הוא מצפה לראות מכל אחד מהם, מה ההשלכות שיכולות להיות להתנהלות דיונית כזאת או אחרת מצד כל אחד מהם, ישאל את השאלות המתאימות, יתן לכל צד להביע את עמדתו, במידת הצורך ימנה מומחה מתאים מטעמו וינסה להגיע באופן אקטיבי והוגן לגילוי האמת על מנת להכריע בצורה היעילה ביותר במחלוקת. 

מטבע הדברים, גם צדדים מיוצגים יכולים לפנות להליך בוררות אונליין ולנהל את ההליך באמצעות עורכי דינם תוך חסכון בזמן ובמשאבים נוספים. 

יש לי טענות כלפי אדם אחר, למה שהוא יסכים ללכת איתי לבוררות?

אם יש לכם טענות כלפי אדם אחר, מישהו שחייב לכם כסף, שותף עסקי שלכם לא מקיים את ההסכמים ביניכם או לא מתנהל בצורה הגונה, מישהו שלא ביצע את השירות שהוא התחתייב לספק, מישהו הוציא נגדכם לשון הרע, מישהו גרם נזק לרכוש שלכם, המעסיק לא שילם לכם את מה שמגיע, עובד פגע בעסק שלכם, יש לכם מספר דרכי פעולה אפשריות:

1. לנסות להגיע לפתרון המחלוקת בדרך של הידברות- פתרון זה עדיף בדרך כלל על פני כל הליך משפטי אבל מטבע הדברים הוא לא תמיד אפשרי שכן, לא תמיד הצדדים רוצים או מצליחים להגיע להסכמות. 

2. להגיש תביעה לבית המשפט- זהו כמובן הפתרון האולטימטיבי שבו כל אדם רשאי לנקוט כלפי אדם אחר אבל פתרון זה טומן בחובו מספר לא מבוטל של קשיים. ראשית, ההליכים בבתי המשפט אורכים לרוב מספר שנים ומערכת בתי המשפט נמצאת בעומס כבד, מה שלא תמיד מאפשר לשופטים להקדיש לכל אחד מהמתדיינים את תשומת הלב והזמן הראויים להם. שנית, מערכת הכללים על פיהם מתנהלים בתי המשפט הינה מערכת מורכבת, מה שמצריך את שני הצדדים להיעזר בעורכי דין ולשאת בעלויות שכר טרחה גבוהות שלא תמיד מצדיקות את עצמן. שלישית, הדיון בבתי המשפט הוא דיון פומבי והפרוטוקולים ופסקי הדין של בתי המשפט פתוחים לעיון של הקהל הרחב, בעוד שלפעמים יש מחלוקות שבהן הצדדים היו מעדיפים לשמור על דיסקרטיות. 

3. לפנות יחד להליך בוררות- כששני הצדדים לא מצליחים להגיע להסכמות ורגע לפני שמגישים תביעה לבית המשפט, יש הגיון רב לגשת לצד השני ולהציע לו ללכת יחד להליך בוררות.

ראשית, על מנת שהצד שכנגד יסכים ללכת להליך בוררות עליכם להיות רציניים ונחושים בכוונות שלכם. כלומר הצד השני צריך להבין ולדעת שאתם עומדים לפנות לערכאות המתאימות כדי לחייב את בירור המחלוקת ושבהיעדר הסכמה לפנות לבוררות תיאלצו לפנות לבית המשפט. בתוך כך תוכלו להסביר לצד השני שאם לא תהיה ברירה ותיאלצו לפנות לבית המשפט, מדובר בהליך שעלול לקחת מספר שנים שבמהלכם שני הצדדים יצטרכו לחיות תחת עננה ומתח של הליך משפטי בעוד שבמסגרת הליך בוררות ניתן יהיה להגיע להכרעה מהירה במחלוקת לפעמים בתוך שבועות ולכל היותר תוך חודשים בודדים. הדבר חשוב במיוחד אם מדובר במישהו שאיתו אתם צריכים להמשיך בהתנהלות עסקית שוטפת. 

שנית, תוכלו להסביר לצד השני שאם לא תהיה ברירה ותיאלצו לפנות לבית המשפט, הרי שלשני הצדדים לא תהיה ברירה אלא לקחת עורך דין באופן שיהיה כרוך בעלויות גבוהות ובהחלט יתכן שבסופו של יום הוא יצטרך לשלם לא רק על עורך הדין שלו אלא גם על ההוצאות המשפטיות שלכם. לעומת זאת, במסגרת הליך בוררות אונליין קיים אפיק ייחודי שמאפשר לצדדים לנהל את ההליך בצורה הוגנת ללא ייצוג של עורכי דין. כאשר הליך בוררות מתנהל בין צדדים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין, הבורר יסביר לשני הצדדים מה הפעולות הנדרשות מכל אחד מהם כדי להוכיח את עמדתו, יבהיר אילו מסמכים או עדים הוא מצפה לראות מכל אחד מהם, מה ההשלכות שיכולות להיות להתנהלות דיונית כזאת או אחרת מצד כל אחד מהם, וינסה להגיע באופן פעיל והוגן לגילוי האמת על מנת להכריע בצורה היעילה ביותר במחלוקת. כך יוכל גם הצד השני לחסוך את העלויות הגבוהות של ניהול הליך משפטי בבית המשפט לרבות שכר טרחת עורך דין וההוצאות המשפטיות שעלולות להיפסק בסופו של יום. 

שלישית, במקרים מסוימים תוכלו להסביר לצד שכנגד שבניגוד לתביעה בבית המשפט, הליך בוררות מתנהל בצורה דיסקרטית ולא פומבית. עבור אנשים רבים יש לכך משמעות, למשל אם חשוב לאותו אדם לשמור על היסטוריית אשראי נקיה ולהימנע מ"אורות אדומים" בדוח האשראי שלו, או אם במסגרת הליך הבוררות עלול להתברר מידע רגיש שלא צריך להיות נחלת הכלל. 

מישהו הגיש נגדי תביעה או שלח לי מכתב דרישה, האם אני יכול להעביר את המשך הבירור לבוררות?

בהחלט כן. גם אם אתם מקבלים מכתב דרישה וגם אחרי שמוגשת נגדכם לבית המשפט, שני הצדדים יכולים להסכים להעביר את המשך הבירור שלה להליך בוררות ובית המשפט יברך על כך. 

לצורך כך תידרש כמובן הסכמה של שני הצדדים אולם ניתן בהחלט להסביר לצד השני את היתרונות של ניהול הליך בוררות על פני המשך הניהול של הליך משפטי ובעיקר, קיצור משך ההתדיינות, חסכון אפשרי בעלויות ודיסקרטיות. 

זקוקים למידע נוסף? רוצים לקבל הצעת מחיר? 

פנו אלינו ונשמח לסייע בכל עניין

 
 
 
 
 
 
 
Original_edited.jpg