Original_edited.jpg

גישור אונליין

סיוע בפתרון סכסוכים תוך חסכון בזמן ובעלויות

מהו הליך גישור?

גישור הוא הליך המאפשר לצדדים להגיע לפתרון מחלוקות בהסכמה מחוץ לכותי בית משפט. 

הליך הגישור מתנהל באמצעות מגשר נייטרלי אשר תפקידו לשמוע את העמדות של שני הצדדים ולנסות להביא את שני הצדדים לפתרון שיהיה מוסכם עליהם. 

הדיון בהליך הגישור נערך בצורה דיסקרטית ומכבדת מתוך מטרה להגיע לפתרון המתאים ביותר בכל מקרה ומקרה. 

מהם היתרונות של הליך הגישור?

להליך הגישור ישנם מספר יתרונות בולטים על פני ניהול הליך בבית המשפט או על פני הליך בוררות. 

היתרון הראשון והבולט ביותר של הליך הגישור נובע מכך שהתפקיד של המגשר הוא לא לכפות על הצדדים הכרעה במחלוקת אלא לשכנע את שני הצדדים בכדאיות של הפתרון המתאים ביותר עבורם ולנסות להביא אותם לכדי הסכמה. במילים אחרות אתם מחליטים אם הפתרון שמציע המגשר מתאים לכם או לא ואם לא הצלחתם להגיע להסכמה בהליך גישור- לא קרה דבר ואפשר להמשיך משם לבוררות או לבית המשפט. 

היתרון השני של הליך הגישור הוא בכך שהמגשר יכול להוביל את הצדדים לפתרון שהוא לא בהכרח לטובת צד אחד או צד שני אלא יכול להיות מעין פשרה שמקובלת על שני הצדדים בניגוד לבית המשפט או הבורר שיכול לקבל את העמדה של אחד הצדדים או לדחות אותה. יתרה מכך, המגשר יכול לחשוב "מחוץ לקופסה" ולהוביל את הצדדים לפתרון יצירתי ששני הצדדים לא חשבו עליו. כך למשל כשמגישים תביעה לבית המשפט או לבורר חייבים לציין מה בדיוק אתה מבקש ובית המשפט או הבורר לא יכולים לתת לך את מה שלא ביקשת. לעומת זאת מגשר יכול להציע פתרון שונה לגמרי, אם יש סיכוי טוב שהפתרון הזה יהיה מקובל על שני הצדדים. 

היתרון השלישי של הליך הגישור הוא בכך שזהו הליך מהיר שיכול להסתיים במהלך ישיבה אחת או לכל היותר כמה ישיבות בודדות בניגוד להליך בבית המשפט שנמשך מספר שנים. 

היתרון הרביעי של הליך הגישור הוא העובדה שהצדדים בוחרים בעצמם את המגשר, יכולים לערוך עימו שיחת היכרות, להתרשם ממנו ולהחליט אם הוא מתאים עבורם, בניגוד לבית המשפט שבו מכהנים שופטים רבים מבלי שניתן לדעת מראש מי יהיה השופט שידון בתיק. 

היתרון החמישי של הליך הגישור הוא העובדה שגישור מתקיים באופן דיסקרטי להבדיל מההליך הפומבי המתנהל בבית המשפט. ככלל ישיבות בית המשפט פתוחים לקהל הרחב, פרוטוקולים והחלטות של בית המשפט פתוחים גם הם לקהל הרחב. דבר קיומו של הליך משפטי ניתן לגילוי ויכול להדליק "אורות אדומים" אצל חברות דירוג האשראי. לעומת זאת, הליך הגישור הוא הליך המתנהל באופן דיסקרטי וכל המידע הנמסר במסגרת הליך הגישור לא יכול לשמש בעתיד לשום מטרה אחרת. עובדה זו מהווה יתרון ייחודי כאשר במסגרת הליך הגישור עלולות לעלות סוגיות שאינן צריכות להיות נחלת הכלל. כך גם, אם הצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה במסגרת הליך הגישור ומגיעים לבית המשפט או לבוררות הם לא יכולים להציג לבית המשפט דברים שנאמרו במהלך הגישור.  

מה מייחד את הליך הגישור אונליין על פני הליך גישור אחר?

גישור אונליין הינה פלטפורמה ייחודית שמאפשרת לנהל את הליך הגישור באוירה רגועה יותר מביתכם תוך שימוש באמצעי התקשורת המודרניים. 

מעבר לנוחות, הדבר חוסך את הצורך בחדרי ישיבות ומשרדים, חוסך את הצורך בהדפסות וצילומים ובכך חוסך בעלויות, מייעל את תיאום זמני הישיבות ומאפשר לזרז את ההליך. 

יתרון ייחודי נוסף של הליך גישור אונליין הוא שיטת התמחור הייחודית שמאפשרת לכם לבחור בין תשלום שעתי (המקובל ברוב הליכי הגישור) לבין תשלום גלובלי שבו שני הצדדים יודעים מראש מה תהיה עלות ההליך עבורם. 

לבסוף, יתרון ייחודי שלישי ואולי החשוב ביותר של הליך גישור אונליין הוא האפשרות לנהל את ההליך ללא ייצוג של עורכי דין, תוך חסכון משמעותי בעלויות ניהול ההליך עבור שני הצדדים. 

מעבר לכל אלה, הליך גישור אונליין מתנהל בידי עו"ד יגאל רוזנברג, עו"ד בעל ותק של 15 שנות עבודה בתחום הליטיגציה האזרחית והמסחרית, שותף לשעבר באחד ממשרכי עורכי הדין הגדולים בישראל, אשר טיפל במהלך הקריירה שלו במאות הליכים משפטיים, בעל ידע משפטי נרחב וניסיון עשיר בפתרון מחלוקות. 

מה צריך כדי לנקוט בהליך גישור?

נקיטה בהליך גישור מחייבת הסכמה משותפת של שני הצדדים (או יותר) לפנות להליך. 

האם חייבים להיות מיוצגים על ידי עורך דין בהליך גישור אונליין?

במסגרת הליך גישור אונליין קיים אפיק ייחודי שמאפשר לצדדים לנהל את ההליך בצורה הוגנת ללא ייצוג של עורכי דין. כאשר הגישור מתנהל בין צדדים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין, המגשר יסביר לשני הצדדים מה הפעולות הנדרשות מכל אחד מהם כדי לבסס את עמדתו, יבהיר אילו מסמכים הוא מצפה לראות מכל אחד מהם, מה ההשלכות שיכולות להיות להתנהלות דיונית כזאת או אחרת מצד כל אחד מהם, ישאל את השאלות המתאימות, יתן לכל צד להביע את עמדתו, במידת הצורך ימנה מומחה מתאים מטעמו וינסה להגיע באופן אקטיבי והוגן לפתרון היעיל ביותר עבור שני הצדדים. 

מטבע הדברים, גם צדדים מיוצגים יכולים לפנות להליך גישור אונליין ולנהל את ההליך באמצעות עורכי דינם תוך חסכון בזמן ובמשאבים נוספים. 

יש לי טענות כלפי אדם אחר, למה שהוא יסכים ללכת איתי לגישור?

אם יש לכם טענות כלפי אדם אחר, מישהו שחייב לכם כסף, שותף עסקי שלכם לא מקיים את ההסכמים ביניכם או לא מתנהל בצורה הגונה, מישהו שלא ביצע את השירות שהוא התחתייב לספק, מישהו הוציא נגדכם לשון הרע, מישהו גרם נזק לרכוש שלכם, המעסיק לא שילם לכם את מה שמגיע, עובד פגע בעסק שלכם, יש לכם מספר דרכי פעולה אפשריות:

1. לנסות להגיע לפתרון המחלוקת בדרך של הידברות- פתרון זה עדיף בדרך כלל על פני כל הליך משפטי אבל מטבע הדברים הוא לא תמיד אפשרי שכן, לא תמיד הצדדים רוצים או מצליחים להגיע להסכמות. 

2. להגיש תביעה לבית המשפט- זהו כמובן הפתרון האולטימטיבי שבו כל אדם רשאי לנקוט כלפי אדם אחר אבל פתרון זה טומן בחובו מספר לא מבוטל של קשיים. ראשית, ההליכים בבתי המשפט אורכים לרוב מספר שנים ומערכת בתי המשפט נמצאת בעומס כבד, מה שלא תמיד מאפשר לשופטים להקדיש לכל אחד מהמתדיינים את תשומת הלב והזמן הראויים להם. שנית, מערכת הכללים על פיהם מתנהלים בתי המשפט הינה מערכת מורכבת, מה שמצריך את שני הצדדים להיעזר בעורכי דין ולשאת בעלויות שכר טרחה גבוהות שלא תמיד מצדיקות את עצמן. שלישית, הדיון בבתי המשפט הוא דיון פומבי והפרוטוקולים ופסקי הדין של בתי המשפט פתוחים לעיון של הקהל הרחב, בעוד שלפעמים יש מחלוקות שבהן הצדדים היו מעדיפים לשמור על דיסקרטיות. 

3. לפנות יחד להליך בוררות או גישור- כששני הצדדים לא מצליחים להגיע להסכמות ורגע לפני שמגישים תביעה לבית המשפט, יש הגיון רב לגשת לצד השני ולהציע לו ללכת יחד להליך בוררות או גישור.

ראשית, תוכלו להסביר לצד השני שאם לא תהיה ברירה ותיאלצו לפנות לבית המשפט, מדובר בהליך שעלול לקחת מספר שנים שבמהלכם שני הצדדים יצטרכו לחיות תחת עננה ומתח של הליך משפטי בעוד שבמסגרת הליך בוררות או גישור ניתן יהיה להגיע להכרעה מהירה במחלוקת לפעמים בתוך שבועות ולכל היותר תוך חודשים בודדים. הדבר חשוב במיוחד אם מדובר במישהו שאיתו אתם צריכים להמשיך בהתנהלות עסקית שוטפת. 

שנית, תוכלו להסביר לצד השני שאם לא תהיה ברירה ותיאלצו לפנות לבית המשפט, הרי שלשני הצדדים לא תהיה ברירה אלא לקחת עורך דין באופן שיהיה כרוך בעלויות גבוהות ובהחלט יתכן שבסופו של יום הוא יצטרך לשלם לא רק על עורך הדין שלו אלא גם על ההוצאות המשפטיות שלכם. לעומת זאת, במסגרת הליך בוררות או גישור אונליין קיים אפיק ייחודי שמאפשר לצדדים לנהל את ההליך בצורה הוגנת ללא ייצוג של עורכי דין. כאשר ההליך מתנהל בין צדדים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין, המגשר יסביר לשני הצדדים מה הפעולות הנדרשות מכל אחד מהם כדי לבסס את עמדתו, יבהיר אילו מסמכים הוא מצפה לראות מכל אחד מהם, מה ההשלכות שיכולות להיות להתנהלות דיונית כזאת או אחרת מצד כל אחד מהם, וינסה להגיע באופן פעיל והוגן לפתרון המתאים ביותר עבור שני הצדדים. כך יוכל גם הצד השני לחסוך את העלויות הגבוהות של ניהול הליך משפטי בבית המשפט לרבות שכר טרחת עורך דין וההוצאות המשפטיות שעלולות להיפסק בסופו של יום. 

שלישית, במקרים מסוימים תוכלו להסביר לצד שכנגד שבניגוד לתביעה בבית המשפט, הליך בוררות או גישור אונליין מתנהל בצורה דיסקרטית ולא פומבית. עבור אנשים רבים יש לכך משמעות, למשל אם חשוב לאותו אדם לשמור על היסטוריית אשראי נקיה ולהימנע מ"אורות אדומים" בדוח האשראי שלו, או אם במסגרת הליך הבוררות עלול להתברר מידע רגיש שלא צריך להיות נחלת הכלל. 

מישהו הגיש נגדי תביעה, האם אני יכול להעביר אותה לגישור?

בהחלט כן. גם אחרי שתביעה מוגשת לבית המשפט, שני הצדדים יכולים להסכים להעביר את המשך ההליך לגישור ובית המשפט יברך על כך. 

לצורך כך תידרש כמובן הסכמה של שני הצדדים אולם ניתן בהחלט להסביר לצד השני את היתרונות של ניהול הליך בוררות או גישור אונליין על פני המשך הניהול של הליך משפטי ובעיקר, קיצור משך ההתדיינות, חסכון אפשרי בעלויות ודיסקרטיות. 

זקוקים למידע נוסף? רוצים לקבל הצעת מחיר? 

פנו אלינו ונשמח לסייע בכל עניין