Original_edited.jpg

למה שפלטפורמת בוררות אונליין תעניין אותי כעורך דין שמייצג לקוח?

פלטפורמת בוררות אונליין נועדה במטרה להוות חלופה יעילה ומשתלמת יותר לבירור מחלוקות משפטיות על פני מערכת בתי המשפט. בתוך כך הפלטפורמה מאפשרת לבעלי הדין לנהל הליך בוררות או גישור גם כאשר הם אינם מיוצגים על ידי עורכי דין וזאת תוך מתן הסברים, סיוע ומעורבות אקטיבית יותר של הבורר או המגשר, כל זאת במטרה לשמור באופן הוגן ושוויוני על זכויותיהם הדיוניות של בעלי דין שאינם מיוצגים.

 

מטרת הפלטפורמה היא בראש ובראשונה לספק פתרון עבור קהל של מתדיינים באותם תיקים שבהם הכדאיות הכלכלית של קבלת שירותי עורך דין עבור הלקוח הינה נמוכה או שהכדאיות הכלכלית של עורך הדין לספק שירות ללקוח הינה נמוכה בשים לב לסכום המחלוקת.

 

היתרון הבולט ביותר של פלטפורמת בוררות אונליין הוא בתיקים בסדר גודל של מ- 25,000 ₪ עד 120,000 ₪- שבהם מרכיב שכר הטרחה שאותו ישלמו שני הצדדים עבור הייצוג (בצירוף אגרת בית משפט ולעיתים גם שכ"ט מומחים) ירתיע אותם מלהיעזר בשירותי עורך דין ולרוב גם ירתיע מפני הגשת תביעה.

 

שאלה מתבקשת היא, למה שאתם כעורכי דין תמליצו ללקוח שלכם להיעזר בפלטפורמת בוררות אונליין? ובכן ישנם לא מעט מצבים שבהם זה עשוי להיות משתלם לכל המעורבים:

  • כאשר אתם יושבים עם לקוח פוטנציאלי- כעורכי דין לא אחת אנו מוצאים עצמנו מדברים עם לקוח פוטנציאלי ומבינים שאין לתיק הצדקה כלכלית אמיתית. או שנצטרך להציע ללקוח הצעת שכר טרחה נמוכה מדי ביחס לכמות העבודה הנדרשת (אחרת הוא לא יקבל את ההצעה) או שנצטרך להציע ללקוח שירות חלקי שככל הנראה לא יביא לפתרון (כמו להוציא מכתב דרישה או לקבוע שכר טרחה עד לישיבת קדם משפט ראשונה מתוך תקווה שהעניין יפתר שם) או שנציע ללקוח הצעת שכר טרחה ריאלית, אבל אז הסיכויים שהלקוח יקבל את ההצעה הם קלושים בהתחשב בשווי המחלוקת. רוב עורכי הדין ישחררו לקוח פוטנציאלי כזה אחרי שיחה קצרה ויעדיפו להמשיך ללקוח הבא.

לעומת זאת, בזכות פלטפורמת בוררות אונליין, במקום לשחרר את הלקוח ללא פתרון תוכלו להציע לו את הפלטפורמה כפתרון אפשרי וכך תשיגו שתי מטרות בעת ובעונה אחת:

  • נתתם ללקוח ללכת בתחושה שיש לכם פתרון (ואפילו פתרון ייחודי ומעניין) ואולי בפעם הבאה הוא יזכור את העצה הטובה שנתתם לו ויחזור אליכם עם עניין משמעותי יותר;

  • פלטפורמת בוררות אונליין מציעה לעורכי הדין המפנים תיק בוררות או גישור שנקלט, אחוזים מהתקבולים בגין הפניית התיק. אמנם, לא מדובר בסכומים שבזכותם תוכלו לפרוש לפנסיה אבל אם כבר השקעתם זמן בשיחה עם לקוח פוטנציאלי ואם ממילא הסיכויים שתוכלו להפיק תועלת כלכלית מאותו לקוח לא גבוהים, עדיף להפיק מכך תועלת כלשהי וגם לספק פתרון ללקוח.

  • הגם שאחת השאיפות של פלטפורמת בוררות אונליין היא לאפשר גם לבעלי דין שאינם מיוצגים לנהל הליך בוררות עצמאי, אתם כעורכי דין תוכלו להציע ללקוח פוטנציאלי בתיק שאינו גדול ללוות אותו ("מבחוץ") במסגרת הליך הבוררות, בין אם על ידי ניסוח כתב הטענות הראשוני או כתב הסיכומים הסופי או על ידי מתן יעוץ משפטי כללי. באופן זה תוכלו לספק ללקוח שירות שיהיה מצומצם יותר ומשלתם יותר עבור לקוח ותוכלו להפיק תועלת כלכלית מתיק שבו אחרת לא הייתם מקבלים על עצמכם את הטיפול. 

  • כאשר הגיע אליכם לקוח שקיבל מכתב דרישה בסכום לא גבוה- כאשר מגיע אליכם לקוח שקיבל מכתב דרישה בסכום שאינו גבוה במיוחד וספק אם הוא מצדיק את ההוצאות של ניהול הליך משפטי אבל הלקוח שלכם משוכנע שאין הצדקה לדרישה. יתכן ולעיתים תוכלו לפתור את הנושא באמצעות מכתב תשובה מפורט ואולי גם שיחת טלפון לעורך הדין של הצד שכנגד. יחד עם זאת, לעיתים לא ניתן להגיע לפתרון. רגע לפני ששוברים את הכלים ומאלצים את הצד שכנגד לפנות לערכאות, כדאי לכם להציע לצד שכנגד להפנות את שני הצדדים להליך בוררות אונליין. כך לא תצטרכו להשחית את זמנכם על תיק לא כלכלי ותחסכו זמן וכסף ללקוח שלכם.  

  • כאשר כבר קיבלתם לטיפולכם תיק שהכדאיות הכלכלית שלו מוטלת בספק-  במקרה שאתם כבר קלטתם תיק שהכדאיות הכלכלית של המשך הטיפול בו מוטלת בספק, בהחלט כדאי לקחת בחשבון להפנות את הצדדים להמשך הבירור באמצעות פלטפורמת בוררות אונליין.

כך למשל:​​

  • אם סיכמתם עם הלקוח שכר טרחה בגין שלבים מקדמיים (כגון בגין התכתבות טרם הגשת תביעה או בגין הגשת כתבי טענות ראשוניים בלבד או בגין מקדמה של שעות עבודה שהסתיימו) וכעת אתם מתקשים להביא את הלקוח להסכים לשכר הטרחה הנדרש לצורך המשך הטיפול בתיק, הפניית הלקוח, או פניה משותפת של שני הצדדים להליך בוררות (או גישור) אונליין יכולה להוות פתרון משתלם ויעיל יותר על פני המשך ניהול התיק במערכת בתי המשפט. באופן זה תוכלו להציע ללקוח פתרון שיאפשר לסיים את התיק בתוך פרק זמן קצר ובעלות שלרוב תהיה נמוכה יותר מהמשך ניהול ההליך בבית המשפט.

  • אם סיכמתם עם הלקוח שכר טרחה גלובלי בעוד שהתיק מסרב להסתיים והמשך ניהול ההליך בבית המשפט גורר אתכם לעבודה מרובה ולא משתלמת, גם במקרה כזה בהחלט כדאי לכל המעורבים להעביר את המשך הבירור להליך בוררות אונליין. באופן זה ניתן יהיה לסיים בתוך זמן קצר ובאופן הרבה יותר יעיל תיק שאחרת עשוי להמשיך להתנהל עוד זמן רב בבתי המשפט.

 

  • כאשר קיים צורך להימנע מפרסום פסק הדין או מקביעת הלכה- לעיתים קורה שאתם מצויים בעיצומו של הליך שבו עמדתו של הלקוח שלכם אינה זוכה לאהדה אצל השופט/ת הדן/ה בתיק. יתכן ואף קיים חשש שמא המשך ההתדיינות יביא לפסק דין שפרסומו עלול להאיר את הלקוח באור שלילי או אף ליצור הלכה ו/או מעשה בי-דין מזיק עבור הלקוח. במקרה כזה, במיוחד אם אתם מייצגים את הנתבע בתיק, בהחלט כדאי לשקול פניה להליכי בוררות (או גישור) אונליין. התובע, עשוי להשתכנע להיעזר בשירותי בוררות אונליין על מנת להאיץ את ההליך על פני המשך ניהולו בבית המשפט וכן על מנת להימנע מערעור עתידי על פסק הדין. מאידך לנתבע יהיה כדאי לפנות להליכי בוררות אונליין על מנת שההליך יסתיים בפסק בוררות חסוי ולא בפסק דין פומבי (וניתן אף להסכים מראש שפסק הבוררות יהווה הכרעה סופית במחלוקת הקונקרטית שנדונה במסגרת ההליך ולא מעבר לכך).

  • בכל מקרה אחר- בחלק גדול מהמקרים פניה להליכי בוררות היא חלופה יקרה ובלתי משתלמת הגורמת להגדלה ניכרת של הוצאות ניהול ההליך. לעומת זאת פלטפורמת בוררות אונליין מציעה חלופה הרבה יותר משתלמת תוך שאיפה לייעל את ההליך ולקצר באופן משמעותי את משך ניהולו. בתוך כך תוכלו לשקול את האפשרות להציע ללקוח שכר טרחה מופחת בשים לב לעובדה שמדובר בהליך מקוצר שאמור להידון באופן רציף ולהסתיים בתוך זמן קצר ולא להתנהל על פני מספר שנים, כאשר שכר טרחת הבורר במסגרת ההליך הינו גלובלי וידוע מראש. כידוע בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי החדשות, הצדדים ממילא נדרשים לקיים דיון מקדמי ביניהם במסגרתו עליהם לשקול את האפשרות של בירור המחלוקת בדרכים אלטרנטיביות לרבות הליכי בוררות או גישור ובהקשר זה פלטפורמת בוררות אונליין עשויה לספק פתרון יעיל ומשתלם לכל המעורבים.

 

זקוקים למידע נוסף? רוצים לקבל הצעת מחיר? 

פנו אלינו ונשמח לסייע בכל עניין